Masz kredyt frankowy (ale także np. kredyt w euro) i zastanawiasz się jaką decyzję podjąć. Czy angażować się w spór sądowy czy zawrzeć ugodę z bankiem? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dziś przedstawię Ci informacje, które pomogą rozwiązać ten dylemat i odpowiedzieć na pytanie: kredyt frankowy – jak rozwiązać ten problem?
Kredyt frankowy – jak rozwiązać ten problem?
Zaciągnięty przed laty kredyt indeksowany lub denominowany kursem franka szwajcarskiego to duży problem. Na skutek wzrostu kursu waluty obcej zadłużenie z tytułu kredytu wzrosło nawet kilkukrotnie. W praktyce trudno jest spłacić taki kredyt. Niemniej jednak jako konsument nie jesteś pozbawiony ochrony swoich praw. Możesz wystąpić do sądu z pozwem bądź podjąć rozmowy ugodowe z bankiem.
Pozew w sprawie frankowej
Decydując się na pozew w sprawie frankowej, występujesz do sądu o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z zawartej umowy. Chodzi o to, aby w postępowaniu sądowym przekonać sąd o wadliwości zawartej przez Ciebie umowy kredytu: sprzeczności z Prawem bankowym, stosowaniem wzorów niepodlegających negocjacji, istnieniem w treści umów niedozwolonych klauzul umownych. Ogółem wszystkich argumentów świadczących o tym, że umowa o takiej treści nie powinna zostać w ogóle zawarta.
Równie istotne jest wykazanie interesu prawnego w ramach powództwa. Najprościej rzecz ujmując, jest to przedstawienie sądowi racji dotyczących tego, że żaden inny sposób rozwiązania sprawy nie zapewni Ci właściwej ochrony prawnej.
Ponadto w pozwie warto złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, aby na czas procesu nie płacić kolejnych rat kredytu.
Skierowanie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością opłacenia opłaty skarbowej w kwocie 1.000,00 zł. Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie jest uzależniony od obciążenia sądu, do którego pozew zostanie skierowany.
Ugoda z bankiem
Jeżeli nie chcesz skierować sprawy do sądu, ale rozwiązanie kwestii kredytu frankowego jest dla Ciebie istotne wówczas możesz przystąpić do rozmów ugodowych z bankiem. Nie w każdym przypadku będą one dla Ciebie tak korzystne jak rezultat postępowania sądowego, ale warto skorzystać także z tej opcji.
Do rozmów ugodowych trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy mieć informacje o dokonanych spłatach kredytu od samego początku istnienia umowy kredytowej. Jest to kluczowe do porównania oferty przygotowanej przez bank z tym co do chwili obecnej spłacono.
Następnym krokiem jest opracowanie własnej propozycji skierowanej do banku i próba wypracowania ugody zadowalającej obie strony. Nie będę ukrywać, że dużo w tej mierze zależy od banku, z którym prowadzone są rozmowy. Jedne banki nastawiają się o wiele pozytywniej niż inne do zawarcia ugody korzystnej dla konsumenta.
Ugoda może nie kończyć Twojej umowy, ale zmienia zasady jej wykonywania. Warto, aby jej treść była przeanalizowana przez prawnika – ugoda ma być rozwiązaniem problemu, a nie kolejnym dokumentem niekorzystnym dla Ciebie.
Mam nadzieję, że tym wpisem odpowiedziałam na pytanie dotyczące kredytu frankowego i sposobów jego rozwiązania.
Jeśli masz pytania napisz – katarzyna.zalewska@adwokatura.pl