Odpowiedzialność partnerów w spółce

W spółce partnerskiej, w której wykonuje się wolny zawód kwestia odpowiedzialności jest niezwykle ważna. Istnieją dwa modele odpowiedzialności partnerów w spółce, które przybliżę w dzisiejszym wpisie.

Zasady odpowiedzialności w spółce

Podstawowym rozwiązaniem jest to, że partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w wyniku błędu popełnionego przez innego partnera oraz osoby, które podlegały jego kierownictwu. Czyli oznacza to, że każdy z partnerów odpowiada za działania swoje i swoich współpracowników.

Drugim modelem odpowiedzialności jest rozszerzenie jej na innych partnerów w spółce. W praktyce oznacza to, że jeden z partnerów ponosi odpowiedzialność za innego oraz jego współpracowników. Warto podkreślić, że na zastosowanie tego rozwiązania wymagana jest zgoda partnera. Nie jest dopuszczalne przyjęcie konstrukcji polegającej na tym, że wszyscy partnerzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność. Wynika to wprost z treści przepisów kodeksu spółek handlowych. Przyjęcie drugiego modelu wymaga wpisania tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy możliwe jest dochodzenie roszczeń pomiędzy partnerami?

Chodzi o taką sytuację, w której jeden z partnerów ponosi odpowiedzialność za drugiego i w tych ramach spełnia świadczenie na rzecz wierzyciela. Może on wówczas wystąpić przeciwko temu partnerowi o zwrot części świadczenia, jak też zwrot kosztów prowadzonego w związku z tym postępowania.

Jak kształtuje się odpowiedzialność partnera przystępującego do spółki?

Kiedy do spółki przystępuje nowy partner należy rozróżnić dwie kwestie. Pierwsza to odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a druga to odpowiedzialność za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem wolnego zawodu.

W pierwszej kwestii partner przystępujący do spółki odpowiada za jej zobowiązania powstałe przed jego dołączeniem. Natomiast w drugiej kwestii nie będzie odpowiadać za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem wolnego zawodu powstałe przed jego przystąpieniem do spółki.

Jeżeli masz pytania dotyczące spółki partnerskiej napisz: katarzyna.zalewska@adwokatura.pl

Comment
Name
Email