Zakładając spółkę partnerską jej wspólnicy sądzą, że będzie ona działać przez bardzo długi czas. Niestety rzeczywistość często weryfikuje plany i wtedy warto znać odpowiedź na pytanie jak rozwiązać spółkę partnerską?
Przyczyny rozwiązania spółki partnerskiej
Do przyczyn rozwiązania spółki partnerskiej można zaliczyć:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki;
- jednomyślną uchwałę wszystkich partnerów;
- ogłoszenie upadłości spółki;
- utratę przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu;
- prawomocne orzeczenie sądu.
Z wymienionych wyżej przyczyn można wywnioskować, że o losach spółki partnerskiej nie decydują wyłącznie jej partnerzy, ale w niektórych sytuacjach również np. sąd.
Przyczyny przewidziane w umowie spółki
Wśród przyczyn przewidzianych w umowie spółki można wymienić upływ czasu, na który spółka została założona, brak osiągania celów gospodarczych, brak odpowiedniej ilości klientów itp. Takie przyczyny mogą być wymienione w treści umowy spółki. To od wspólników zależy określenie tych przyczyn.
Jednomyślna uchwała wszystkich partnerów
W praktyce mogą zdarzyć się sytuacje, gdy partnerzy dojdą do wniosku, że dalsze prowadzenie spółki jest pozbawione sensu. Przy czym za taką uchwałą muszą zagłosować wszyscy partnerzy w spółce.
Ogłoszenie upadłości spółki
Ogłoszenie upadłości spółki następuje wówczas, gdy jest ona niewypłacalna. Niewypłacalność oznacza utracenie zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ogłoszenie upadłości spółki inicjuje postępowanie upadłościowe, co oznacza że spółka widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym do końca tego postępowania. Jego przeprowadzenie skutkuje wykreśleniem spółki z KRS.
Utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu
Jak wiecie z poprzednich wpisów, spółka partnerska opiera się na wykonywaniu przez jej wspólników wolnego zawodu. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której wszyscy wspólnicy stracą prawo do wykonywania wolnego zawodu, wówczas spółka nie może dalej działać. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na sytuację, w której tylko jeden ze wspólników posiada prawo do wykonywania wolnego zawodu. Jeżeli ona wystąpi, to spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia takiego zdarzenia.
Jakie inne przyczyny prowadzą do rozwiązania spółki?
Do innych przyczyn prowadzących do rozwiązania spółki należą śmierć partnera, ogłoszenie upadłości partnera, wypowiedzenie umowy spółki przez partnera lub wierzyciela partnera.
Co się stanie, gdy tylko jeden z partnerów utraci prawo do wykonywania wolnego zawodu?
Gdy tylko jeden z partnerów utraci prawo do wykonywania wolnego zawodu, powinien wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo do wykonywania wolnego zawodu. Natomiast pozostali partnerzy mogą dalej prowadzić spółkę.
Na marginesie warto również zaznaczyć, że do spółki partnerskiej nie wstępuje spadkobierca partnera, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (oczywiście trzeba pamiętać o posiadaniu uprawnień do wykonywania wolnego zawodu).
Jeżeli masz pytania dotyczące spółki partnerskiej, napisz: katarzyna.zalewska@adwokatura.pl